LMA COVID-19

Atgal

Trumpos žinios

2020-05-21
Prof. Vytautas Usonis praneša:
Vaikams SARS-CoV-2 virusinė infekcija registruojama žymiai rečiau, nei suaugusiems, o COVID-19 vaikai dažniausiai, serga žymiai lengviau, lyginant su suaugusiais. Iki šiol nėra paaiškinimo, kodėl taip yra. Keliamos įvairios hipotezės. Viena jų – mažesnė ACE2 (angiotensin-converting enzyme 2 - ACE2) receptoriaus ekspresija jaunų žmonių ir vaikų nosiaryklės epitelyje. Plačiau skaitykite čia.

2020-05-19
Prof. Vytautas Usonis praneša:
Viena iš vakcinas prieš SARS-CoV-2 virusą kuriančių biotechnologijos kompanijų Moderna (JAV) 2020-05-18 paskelbė kuriamos mRNA-1273 vakcinos tarpinius I fazės klinikinio tyrimo duomenis. Viso į tyrimą įtraukti 45 savanoriai, kuriems buvo įskiepyta 25µg, 100µg arba 250µg tiriamos vakcinos, 2 dozių skiepijimo schema. Vakcina buvo gerai toleruojama. Po 15 dienų nuo pirmosios dozės įskiepijimo visų dalyvių kraujo serume nustatyti antikūnai (įvyko serokonversija), o po 43 dienų (po dviejų savaičių po antrosios dozės įskiepijimo, visų 25µg, 100µg kohortų tyrimo dalyvių kraujyje nustatyti antikūnai, kurių lygiai buvo analogiški ar viršijantys sveikstančiųjų nuo COVID-19 serume nustatomus lygius. Skiepų (mRNA-1273) sužadinti antikūnai  eksperimente su pelėmis apsaugojo plaučius nuo SARS-CoV-2 viruso dauginimosi. Klinikiniai tyrimai tęsiami, tikimasi nuo liepos mėnesio pradėti III fazės klinikinius tyrimus. Daugiau skaitykite čia.

2020-05-08
Prof. Vytautas Usonis praneša:
Prestižinis JAV žurnalas NEJM skelbia stambiame Niujorko medicinos centre atlikto hidrochlorochino (hydroxychloroquine) stebėjimo tyrimo duomenis. Buvo analizuojama asociacija tarp gydymo hidrochlorochinu ir intubavimo ar mirties dažniu. Į analizę įtraukti 1376 dalyviai, kurių 811 skirtas hidrochlorochinas vidutiniškai stebėti 22,5 dienas. Hidrochlorochinas skirtas po 600mg du kartus per dieną pirmą gydymo dieną, vėliau – po 400 mg per dieną, vidutiniškai 5 dienas. Tyrimo išvada - gydymas hidrochlorochinu nebuvo veiksmingas, mažinant sergančiųjų COVID-19 intubavimo ar mirties dažnį. Autoriai pabrėžia, kad tikslesniam vertinimui būtini randomizuoti klinikiniai tyrimai.

2020-05-06
Prof. Vytautas Usonis praneša:
Brazilijos tyrėjai dėl didelio mirštamumo sustabdė pacientų įtraukimą į klinikinį tyrimą, kuriuo buvo vertinamas COVID-19 gydymas didelėmis dozėmis chloroquine (600 mg 2 kartus per dieną, 10 dienų, viso 12 gramų gydymo kursui), kartu skiriant ceftriaxone ir azythromycin. Primintina, kad Lietuvoje gydymas tokiomis diselėmis chloroquine dozėmis netaikomas.

2020-05-06
Prof. A.Žvirblienė praneša:
Olandijos mokslininkai sukūrė neutralizuojantį monokloninį antikūną prieš SARS-CoV-2, kurio aktyvumas buvo patvirtintas in vitro. Šis mokslinis straipsnis buvo paskelbtas žurnale Nature Communications.  Antikūnas buvo sukurtas hibridomų technologijos būdu, naudojant transgenines peles (H2L2), turinčias žmogaus imunoglobulinų kintamųjų sričių genų sekas. Iš viso buvo sukurta virš 50 monokloninių antikūnų prieš SARS viruso S baltymą, iš jų 4 turėjo neutralizuojantį aktyvumą in vitro, o vienas iš jų – klonas 47D11 – laikomas ypatingai perspektyviu, nes jis atpažįsta konservatyvią S baltymo RBD domeno seką. Todėl šis antikūnas pasižymi kryžminiu aktyvumu ir neutralizuoja ne tik SARS-CoV-2, bet ir SARS-CoV-1. Galutinis šio antikūno formatas atitinka žmogaus IgG1, todėl gali būti tinkamas biofarmacinės paskirties produkto kūrimui. 

2020-04-29
Prof. Vytautas Usonis praneša:
Oksfordo universiteto mokslininkai prieš savaitę pradėjo vakcinos prieš COVID-19 klinikinį tyrimą. Į tyrimą planuojama įtraukti apie 1100 sveikų 18-55 metų amžiaus savanorių. Pusei jų bus įskiepyta tiriamoji vakcina, kitai pusei – palyginamoji ACWY meningokoko vakcina. Tiriamoji vakcina sukurta genetiškai modifikavus šimpanzių adenovirusą taip, kad jis negalėtų daugintis žmonių audiniuose ir įterpus genetinę informaciją, kuri stimuliuotų antikūnų prieš COVID-19 spyglio glikoproteiną (S) sintezę. Bus vertinamas vakcinos saugumas (povakcininiai reiškiniai), imunogeniškumas (antikūnų sintezė) ir apsauginis veiksmingumas (tikimasi, kad tarp paskiepytųjų tiriamąja  vakcina, COVID-19 susirgimų bus mažiau, nei palyginamojoje grupėje). Rezultatų tikimasi po pusmečio.

2020-04-25

Prof. Aurelija Žvirblienė praneša:
Žurnale PNAS buvo publikuotas mokslinis straipsnis apie COVID-19 persirgusių ir pasveikusių pacientų kraujo plazmos panaudojimą sunkių COVID-19 atvejų gydymui. Tyrime dalyvavo 10 COVID-19 sergančių pacientų, kuriems buvo sulašinta 200 ml kraujo plazmos, turinčios virusą neutralizuojančių antikūnų. Pacientai gavo ir standartinį gydymą. Po 3-7 dienų pacientų būklė pagerėjo, tai patvirtino ir kraujo bei radiologiniai rodikliai. Svarbiausia  žinia ta, kad gydymui turi būti naudojama kraujo plazma, kurioje yra virusą neutralizuoančių antikūnų. Šiame tyrime buvo naudota kraujo plazma, kurioje neutralizuojančių antikūnų titras siekė 1:640 ir daugiau. Šis rodiklis nustatomas atliekant SARS-CoV-2 neutralizacijos testą in vitro. Ne visi pacientai, persirgę COVID-19, turi pakankamai neutralizuojančių antikūnų, o jų lygis sumažėja, praėjus 4-5 mėnesiams po persirgtos ligos. Todėl atlikti viruso neutralizacijos testą būtina. Jeigu susidarę antikūnai nėra neutralizuojantys arba jų lygis per žemas, tokie antikūnai gali net pabloginti ligos eigą, paskatindami viruso plitimą (antibody-dependent infection enhancement, ADE)

2020-04-14

Prof. Vytautas Usonis praneša:
The Journal of Infectious Diseases skelbia straipsnį  apie griežtą koronavirusų sezoniškumo dėsningumą. Per ilgesnį, nei 8 metų stebėjimą Mičigane, tirta beveik tūkstantis asmenų, sergančių patvirtintomis 4 tipų koronavirusų (HCoVs, kitų, nei COVID-19) sukeltomis kvėpavimo takų ligomis. HcoVs buvo aptinkami nuo gruodžio iki balandžio/gegužės, o jų pikas – sausio-vasario mėnesiais.  Autoriai pabrėžia, kad šiuo metu neįmanoma nustatyti, ar tas pats dėsningumas gali būti būdingas ir SARS-CoV-2 (COVID-19) virusui.

2020-04-11
Prof. Aurelija Žvirblienė praneša:
Žurnale Science buvo publikuotas mokslinis straipsnis apie tai, kad katės gali užsikrėsti SARS-CoV-2 oro lašiniu būdu ir perduoti jį kitoms katėms. Jau anksčiau buvo žinoma, kad šeškai yra jautrūs SARS-CoV-2 infekcijai, todėl jie gali būti tinkamas gyvūnų modelis vakcinų ikiklinikiniams tyrimams. Atlikus inokuliacijos eksperimentus ir ištyrus skirtingų gyvūnų jautrumą virusui, buvo nustatyta, kad SARS-CoV-2 replikuojasi  kačių organizme - virusas aptinkamas jų viršutiniuose kvėpavimo takuose, plaučiuose, žarnyne.  Katės taip pat gali užkrėsti virusu savo jauniklius. Nėra įrodymų, kad kiti naminiai gyvūnai - šunys, kiaulės ar vištos - galėtų užsikrėsti SARS-CoV-2. Taip pat nėra įrodymų, kad infekuotos katės gali užkrėsti žmogų. Atsižvelgiant į šiuos naujus mokslinius tyrimus, Ligų prevencijos centras (CDC) įspėja, kad kai kurie naminiai gyvūnai gali platinti virusą.

2020-04-10
Prof. Vytautas Usonis praneša:
Nepriklausoma ekspertų grupė Treatment Action Group paskelbė išsamią apžvalgą apie tuberkuliozės vakcinos panaudojimo galimybes COVID-19 infekcijos profilaktikai ir gydymui.Apžvalgos išvados: a) nors skelbiama įvairių publikacijų apie galimą BCG veiksmingumą, patikimų įrodymų ir oficialių rekomendacijų iki šiol nėra; b) vyksta klinikiniai tyrimai, kurie turėtų patvirtinti arba paneigti BCG vakcinos veiksmingumą COVID-19 infekcijos profilaktikai ir gydymui; c) kol nėra patikimų duomenų, apie BCG vakcinos veiksmingumą COVID-19 infekcijos profilaktikai ar gydymui, būtina užtikrinti, kad BCG vakcina būtų naudojama tuberkuliozės profilaktikai ir esamos skiepijimo programos nesutriktų, BCG vakciną naudojant ne pagal paskirtį.

2020-04-10
Prof. Vytautas Usonis praneša:
British Medical Journal paskelbė apžvalgą apie veido kaukių veiksmingumą, apsisaugant nuo infekcijų. Apžvelgiamos publikacijos apie veido kaukių apsauginį veiksmingumą COVID-19 ir kitų epidemijų metu.
Pagrindinės išvados: a) veido kaukės ar bet kokia kita danga rekomenduojama, esant kitų žmonių aplinkoje; b) net ir dėvint veido apsaugos priemones, siekti saugaus bent 2 metrų atstumo tarp žmonių.

2020-04-09
Prof. Vytautas Usonis praneša:
Amerikos širdies asociacija, Kardiologijos kolegija ir Širdies ritmo draugija perspėja, kad COVID-19 gydymui rekomenduojami priešmaliariniai preparatai (ypač – Hydroxychloroquine) bei makrolidai (ypač – azitromicinas) gali būti susiję su ilgo QT sindromu bei širdies ritmo sutrikimais. Mažai žinoma apie abiejų šių preparatų kombinuoto gydymo saugumą. Šiuo metu intensyviai atliekami klinikiniai tyrimai.

2020-04-03
JAV mokslininkai publikavi mui pateikia straipsnį kuriame kelia hipotezę, kad BCG (tuberkuliozės) vakcinos skiepijimas gali turėti apsauginio poveikio, sąlygojančio lengvesnę COVID-19 infekcijos klinikinę išraišką.
Jau seniai žinomas nespecifinis BCG vakcinos poveikis. Be tiesioginio poveikio, ši vakcina stimuliuoja įvairių imuninių struktūrų aktyvumą, buvo bandoma įvairių lėtinių ligų gydymui. Įdomi hipotezė, nors patys autoriai pripažįsta metodinių trūkumų.

2020.04.03
Prof. Aurelija Žvirblienė praneša:
Europos ligų prevencijos centras (ECDC) paskelbė informaciją apie naujus diagnostinius metodus, skirtus greitam SARS CoV-2 nustatymui. Skirtingai nuo šiuo metu naudojamų molekulinių metodų, kurie užtrunka kelias valandas ir reikalauja sudėtingų viruso RNR išskyrimo ir padauginimo procedūrų, šių testų rezultatas gaunamas per 10-30 minučių.
Šių naujų metodų patikimumas dabar intensyviai tiriamas, lyginant juos su ‚aukso standartu“ – molekuliniu RT-PGR metodu. Išvados ir rekomendacijos dėl šių testų tinkamumo COVID-19 laboratorinei diagnostikai bus pateiktos, surinkus visą reikalingą informaciją.
Šie naujieji greitieji testai skiriasi nuo serologinių greitųjų testų, kurie nustato virusui specifiškus antikūnus – IgM arba IgG.
ECDC nepakeitė savo nuomonės dėl greitųjų serologinių testų – jie nepakankamai patikimi ir nerekomenduojami ankstyvai COVID-19 diagnostikai, nes antikūnų aptikimas kraujyje neįrodo viruso buvimo.
Nevyriausybinė organizacija FIND (Foundation for Innovative New Diagnostics) bendradarbiauja su Pasauline sveikatos organizacija, įvertinant naujai sukurtų diagnostinių testų patikimumą. Šiuo metu FIND sąraše yra 10 greitųjų testų, skirtų SARS-CoV-2 antigenų nustatymui. Šie testai turi CE sertifikatą, t.y., jie atitinka ES direktyvą 98/79/EC, reglamentuojančią in vitro diagnostikos produktus.

2020-04-02
Prof. Vytautas Usonis praneša:
JAV Atlantos ligų kontrolės centras (CDC) informuoja,  kad nors vienkartiniai respiratoriai ar veido kaukės nėra skirti dezinfekcijai ir pakartotinam naudojimui, jie gali būti dezinfekuojami ultravioletiniais spinduliais, vandenilio peroksido garais ar vandens garais. Ši galimybė turėtų būti traktuojama tik kaip nepaprastosios padėties strategija, siekiant išsaugoti pandemijos metu prieinamas sveikatos priežiūros paslaugų atsargas. Pabrėžiama, kad vienkartinių apsaugos priemonių nukenksminimas ir vėlesnis pakartotinis naudojimas negali tapti kasdiene praktika ir galimas tik išimtinai kaip krizių įveikimo strategija, esant šių priemonių trūkumui.

2020-04-02
Prof. Vytautas Usonis praneša:
JAV Jungtinė komisija teigia
•   Esant tiekimų trūkumams, ligoninės apsaugos priemones pirmiausiai turi rezervuoti personalui, atliekančiam didelės rizikos procedūras;
•   Asmeniškai įsigytų apsaugos priemonių patikimumo laipsnis nėra žinomas, tačiau manoma, kad jis yra teigiamas;
•   Nėra standartų ar kitų draudimų naudoti nuosavas apsaugos priemones;
•   Namų gamybos kaukių vartojimas yra išimtinė priemonė, naudotina tik tuomet, kai nėra galimybių naudoti standartines įrodyto apsaugos lygio priemones.