Naujienos

Atgal

Naujienų archyvas

Pasaulinė Alergijos diena – liepos 8-oji

2017 07 07

Lietuvos mokslų akademijos (LMA) Alergologijos komisija atkreipia dėmesį, kad per pastaruosius 30 metų alerginiai susirgimai tapo sparčiausiai plintančia liga ir opia problema visame pasaulyje. Tyrimai parodė, kad šiandien maždaug vienas iš trijų planetos gyventojų kenčia nuo vienokios ar kitokios alergijos formos. Apie 30-40% vaikų visame pasaulyje kamuoja atopinis dermatitas - dažniausia vaikų odos liga, pasireiškianti išbėrimais su niežuliu. Kiekvieną dešimtmetį sergančiųjų alergija skaičius dvigubėja. Tai liudija, jog ši liga tampa XXI amžiaus epidemija. Prognozuojama, kad artimiausiu metu nuo įvairių alergijos formų ir bronchinės astmos gali kentėti daugiau nei 50% planetos gyventojų.
Dažna alergijos priežastis nėra vien gamtinės kilmės dirgikliai. Pramonė kasdien mums siūlo tūkstančius produktų, galinčių dirginti odą ir sukelti alergiją. Alerginių ligų gydymas labai brangus, todėl ES tam skiria dideles lėšas. Rengiami didžiuliai integruoti moksliniai projektai, siekiant išsiaiškinti alerginių ligų priežastis, kurti naujas gydymo strategijas ar naujus vaistus. ES mokslo projektuose (EuroPrevall, IFAAM), kuriuose dalyvavo ir Vilniaus universiteto mokslininkai, buvo nagrinėjamas maisto alergijos paplitimas ES šalyse. Buvo atliekami genetiniai ir naujagimių tyrimai. Nustatyta, jog pagal tai, kokiems maisto alergenams esame įsijautrinę, jau dabar visiškai nesiskiriame nuo europiečių. Esame jautrūs sojai, kiviams, žemės riešutams ir sezamo sėkloms. Žodžiu, viskam, kas dabar plačiai vartojama mūsų mityboje. Išsiskiriame iš Europos nebent tuo, kad esame yra pirmoje vietoje pagal įsijautrinimą lazdyno riešutams ir pelyno žiedadulkėms.
Pagrindine kovos su alergija strategija turi būti žinių apie ją teikimas šeimos gydytojams ir kitų specialybių gydytojams, savo darbe susiduriantiems su alergijos problemomis. O svarbiausia –visuomenės švietimas, atkreipiant dėmesį į alergijos atsiradimo priežastis, diagnostiką, gydymą ir prevenciją. Liepos 8-ąją, Pasaulinę alergijos dieną LMA Alergologijos komisija dar kartą siekia į tai atkreipti visuomenės dėmesį.


LMA Alergologijos komisijos pirmininkė, akademikė prof. Rūta Dubakienė