Naujienos

Atgal

Naujienų archyvas

Kitas požiūris į gydymą ir vaistus

2017 05 05

Genomikos ir informacinių technologijų progresas leidžia įsivaizduoti ateitį, kuomet kiekvienam žmogui iš principo galės būti taikomas tik jam skirtas gydymas, parenkant vaistą ar terapijos metodą pagal jo genetinį profilį. Tai ypač svarbu gydant onkologinius susirgimus, kadangi šią patologiją sukelia įvairios mutacijos, ligos mechanizmai gali labai skirtis. Todėl tas pats vaistas vienam pacientui padės, o kitam ne. Pigi ir greita sergančiojo genomo analizė leistų parinkti efektyviausią gydymą.
Kita vertus, tobulėjant dirbtinio intelekto sistemoms, artimoje ateityje vis dažniau ligos diaznozę nustatys ne gydytojas, o kompiuteris, kurio duomenų bazėje iš principo gali tilpti viso pasaulio pacientų konkrečių patologijų duomenys. Jau dabar IBM „Watson“ superkompiuterio pateikiamos diagnozės tikslumu gerokai pranoksta medikų diagnozes.
Tačiau yra ir dar viena svarbi tendencija. Prancūzų gydytojas dr. Jean-Claude’as Laprazas sukūrė individualizuotos medicinos kryptį – endobiogeninę mediciną. Šio gydymo metodo esmė – itin išsami paciento diagnostika, įvertinant hormoninius tyrimus ir žmogaus gyvenimo būdo ypatumus, aplinkos veiksnius ir pan., parenkant gydymą vaistiniais augalais. Gydant natūralios kilmės produktais, mažos jų dozės pažadina kūno sugebėjimą pačiam atkurti pusiausvyrą. Taip neretai išvengiama cheminių vaistų, kurie ne tik gydo, bet ir nuodija organizmą. Gydytojas teigia, kad jei diagnozė būna tiksli, o vaistiniai augalai vartojami tinkamai, jais galima gydyti daugiau kaip 80 proc. ligų.
Apie individualizuotą mediciną, jos tendencijas ir galimus taikymus bus kalbama gegužės 9 d. 17 val. konferencijoje „Individualizuota integruota medicina“, kuri vyks LMA mažojoje konferencijų salėje (Gedimino pr. 3, Vilnius). Jos metu bus pristatyta dr. Jean-Claude‘o Laprazo ir Marie-Laure de Clermont-Tonnerre knyga „Individualizuota medicina”.
LMA tikrasis narys, prof. Vytautas Basys, kuris bus šio renginio vedėjas, sako: „nuo Antikos laikų iki šių dienų medikai teigia, jog reikia gydyti ne ligą, bet pacientą. Kitaip tariant, medicina visuomet buvo individualizuota. Genomo ir modernios farmakoterapijos laikais terminas „individualizuota medicina“ įgyja kiek kitokią prasmę. Tačiau knygos autorius J. C. Laprazas, remdamasis naujausiomis mokslo žiniomis įtaigiai įrodo, kad norint sėkmingai gydyti ir sveikti, svarbiausios išlieka individualios paciento organizmo ir intelekto savybės“.

Lietuvos mokslų akademijos informacija